NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?

Zaświadczenie z KRK - jak je uzyskać?

W sieci można znaleźć wiele pytań odnoszących się do tego, czy potencjalny pracodawca może od swojego pracownika wymagać zaświadczenia o niekaralności. Zasadniczo ma do tego prawo tylko wówczas, gdy wynika to bezpośrednio z przepisów prawa.

Teoria to jednak jedno, zaś praktyka to drugie. Nie brakuje też osób uważających, że dołączając taki dokument, będą miały większą szansę, aby otrzymać pracę.

Jesteś zainteresowany zdobyciem zaświadczenia o niekaralności? Zatem powinieneś wiedzieć, jak o takie wystąpić. Dziś nie musisz już udawać się do punktu informacyjnego – wniosek możesz złożyć również listownie lub przez internet. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze.


W punkcie informacyjnym – najszybciej?

Jeżeli chcesz osobiście złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności, to wystarczy, że udasz się do punktu informacyjnego. Aby jednak na miejscu nie wypełniać dokumentów, możesz pobrać stosowny formularz. Nie możesz pojawić się osobiście i nie masz możliwości, aby skorzystać z dwóch pozostałych opcji? Wniosek w twoim imieniu może złożyć również twój pełnomocnik.

Aby wniosek został rozpatrzony, musisz uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Pamiętaj przy tym, że osobiste złożenie wniosku w wybranym punkcie informacyjnym oznacza, że odpowiedź otrzymasz od ręki (w wyjątkowych sytuacjach będziesz musiał poczekać do 7 dni). Jeżeli zależy ci zatem na czasie, to takie rozwiązanie jest bardzo wygodne.


Przez internet, czyli wygodnie

Z uwagi na rozwój technologii, coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Nie inaczej jest w przypadku zaświadczenia o niekaralności. Wniosek o wydanie takiego możesz złożyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy dysponujesz bezpiecznym podpisem elektronicznym (odpowiednio wcześniej założyłeś konto na platformie ePUAP).
Korzyści z posiadania podpisu elektronicznego jest sporo – wiele spraw urzędowych możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Dodatkowym plusem jest to, że posiadając taki podpis i ubiegając się o zaświadczenie o niekaralności, zapłacisz mniej za wydanie takiego dokumentu – dokładniej 20 zł. Pamiętaj jednak, że opłatę nie możesz uiścić np. w placówce Poczty Polskiej – akceptowane są wyłącznie opłaty uiszczone przez e-KRK.

W jakim terminie otrzymasz zaświadczenie, składając wniosek w formie elektronicznej? Zdecydowana większość osób otrzymuje odpowiedź jeszcze tego samego dnia, zaś nieliczni muszą czekać maksymalnie 7 dni.


A może listownie?

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia i zależy ci na czasie, to z pewnością ten sposób złożenia wniosku będzie najmniej korzystny z twojego punktu widzenia. Dlaczego? Odpowiedź jest wydawana w ciągu 7 dni. Jeżeli doliczyć do tego czas na dostarczenie przesyłki pod wskazany przez ciebie adres, to zaświadczenie możesz otrzymać wówczas, gdy nie będziesz już go potrzebował.

Aby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności listownie, wystarczy, że wypełnisz stosowny formularz i wyślesz go za pośrednictwem wybranego operatora pocztowego. Pamiętaj przy tym o dołączeniu potwierdzenia dokonania opłaty w wysokości 30 zł za udzielenie odpowiedzi.


Czy to naprawdę pomaga znaleźć pracę?

Zaświadczenie o niekaralności jest mile widziane przez pracodawców. To, czy zdecydujesz się takie dołączyć, czy też nie, zależy jednak wyłącznie od ciebie. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującymi przepisami pula danych, którą musisz podać w CV jest ograniczona .

Decydując się dołączyć do dokumentów aplikacyjnych kserokopii zaświadczenia o niekaralności, możesz być pewien, że zainteresujesz swoją kandydaturą pracodawcę poszukującego uczciwego pracownika. Zainwestowanie zatem 20 czy 30 zł w zaświadczenie o niekaralności może ci pomóc znaleźć zatrudnienie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-sucha.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018